Niebezpieczeństwo uzależnienia od smartfonów we współczesnym świecie

W dzisiejszych czasach dla niektórych osób smartfon jest rodzajem przedłużenia ręki. Bez niego wielu nie potrafi już funkcjonowac i nie wyobraża sobie nawet jednego dnia bez tego urządzenia, Jest to przerażające, jeżeli nie korzysta się z głową i rozsądkiem z tego odbrodziejstwa technologicznego.

Niebezpieczeństwo uzależnienia od smartfonu

Gdy telefony wchodziły na rynek jako produkt dostępny dla każdego, stanowiły przede wszystkim narzędzie do ułatwienia kontaktów międzyludzkich. Dzięki możliwości dzwonienia czy wysyłania SMS-a można było połączyć się z osobą na drugiej stronie półkuli Ziemskiej. Obecnie smartfon to mini-komputer, w którym znajdują się opcje do rozrywki, organizacji czasu (już nie tylko kalendarz, zegar czy budzik, ale cała masa aplikacji lifestylowych, biurowych, kulinarnych, sportowych itp).

Już najmłodsze pokolenie potrafi obsłużyć smartfon. Dzieci w wieku 2 – 3 lat, które od pierwszych chwil mają kontakt z tym urządzeniem, potrafią samodzielnie włączyć ulubioną bajkę czy piosenkę w internecie czy nawet wybrać kontakt do rodzica z książki telefonicznej zapisanej w pamięci smarftona.

Smartfony bez wątpienia ułatwiają kontakt, ale trzeba pamiętać, że zbyt częste korzystanie z tego dobrodziejstwa może być przyczyną wielu problemów. W wielu przypadkach uzależnienie od smartfonu, który staje się ważniejszy niż bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, rozluźnia więzi i niszczy relacje, nawet bardzo bliskie i trwałe. Ponadto może powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenie wzroku, słuchu, zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, choroby sercowe czy zaburzenia psychiczne (np. depresje, agresywność i inne).

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz